Niewiele jest naturalnych substancji tak odżywczych jak pszczele miody. Ich właściwości zależą od roślin, z których zebrały je pszczoły. Oto ich rodzaje:
1). Spadziowy – ten miód jest prawie 9 razy bogatszy od miodów nektarowych w mikro- i makroelementy, w związku z tym kryje w sobie większą dawkę sodu, fosforu, magnezu, potasu. Koi nerwy. Przepis: wydrążmy małe twarde jabłuszka. Środki wypełnijmy miodem spadziowym wymieszanym z cynamonem, siekanymi orzechami i rodzynkami. Jabłuszka wstawmy do piekarnika i upieczmy.
2). Rzepakowy – to jeden z najpopularniejszych miodów. Jest łagodny w smaku. Bardzo jasny, skrystalizowany, jest kremowy. Wykazuje właściwości detoksykacyjne. Przepis: 2 żółtka utrzyjmy z 2 łyżkami miodu, sokiem z cytryny, szczyptą cynamonu i 100 g masła. Dodajmy 400 g kefiru, 2,5 szklanki mąki, 1/2 łyżeczki sody oczyszczanej. Wymieszajmy, połączmy z pianą z białek. Do ciasta włóżmy plastry jabłek. Usmażmy racuchy.
3). Gryczany – ma herbaciano-brązową a nawet brunatną barwę, intensywny zapach i ostry smak. Sprzyja odbudowie komórek kostnych i wzmocnieniu organizmu. Przepis: plasterki buraka ułóżmy na garści rukoli. Poprzekładajmy plastrami jabłka i gruszki. Posypmy serem typu gorgonzola i orzechami włoskimi. Polejmy miodem gryczanym, skropmy sokiem z cytryną i oliwą. Taka sałatka wzmacnia, wpływa też na poprawę pamięci.
4). Akacjowy – miód ten w stanie płynnym jest bardzo jasny. Delikatny w smaku. Zaleca się go przy leczeniu nadkwasoty żołądka, zaburzeń przewodu pokarmowego i układu trawiennego. Przepis: 3-4 gałązki melisy cytrynowej (lub saszetkę herbatki z melisy) zalejmy wrzątkiem i odstawmy. Letni napar przyprawmy łyżką miodu akacjowego. Wypijmy godzinę przed snem. Napój nas wyciszy, wzmocni zmęczony pracowitym dniem organizm.
5). Wrzosowy – to jeden z najlepszych miodów nektarowych. Dość szybko ulega krystalizacji, przybierając galaretowatą konsystencję w kolorze pomarańczowym lub ciemnobrunatnym. Nie jest zbyt słodki, ma przyjemny zapach wrzosu. Przepis: plastry sera ricotta ułóżmy na półmisku, oprószmy przyprawą typu warzywko, posypmy czerwonym pieprzem, polejmy miodem wrzosowym. Jest to dobra przekąska dla osób, które dużo ćwiczą.
6). Lipowy – ma barwę jasnożółtą, czasem bursztynową z zielonkawym odcieniem. Zapachem przypomina kwiat lipy. W smaku jest pikantny, czasem z lekką goryczką. Od wieków stosowany jako środek na przeziębienie i stymulujący odporność. Przepis: sok z 1/2 cytryny wymieszajmy z łyżką miodu lipowego i łyżeczką startego imbiru. Zalejmy szklanką letniej wody, wymieszajmy. Odstawmy na pół godziny czasu. Gotowe.
Nie da się wybrać jednego najlepszego miodu. Wszystkie mają swoje atrakcyjne nuty smakowe. Kluczowe jest znalezienie dobrego dostawcy miodu.