Dieta ajurwedyjska to metoda żywieniowa, która choć może wydawać się nam nowa, bo zyskała na popularności w ostatnich latach, tak naprawdę wywodzi się z tradycyjnej medycyny ajurwedyjskiej praktykowanej tysiące lat temu przez starożytne ludy Indii. Jej celem jest osiągnięcie wewnętrznej równowagi poprzez odżywianie, a tym samym zyskanie zdrowia i dobrego samopoczucia. Dieta ajurwedyjska nie ogranicza się do listy dozwolonych lub zakazanych pokarmów, ale dostosowuje poszczególne menu do indywidualnych potrzeb każdej osoby, zgodnie z jej cechami.
Czym jest dieta ajurwedyjska?
Ajurweda nie jest do końca dietą z ustalonym menu i „liczeniem” kalorii, ponieważ jest to koncepcja holistycznej opieki nad całym ciałem. Medytacja, umiejętność relaksacji w celu zwalczania stresu oraz stosowanie ziół leczniczych to część terapii ajurwedyjskich, wraz z samą dietą, które dążą do osobistej równowagi w harmonii z samym sobą i wszechświatem.
Pokarmy zalecane przez dietę ajurwedyjską zawsze będą zależeć od kondycji fizycznej i osobowości każdego człowieka, która jest znana jako dosha. Oto ogólne założenia tej diety:
- Choć nie ma pokarmów zakazanych, to generalnie dominują świeże potrawy pochodzenia roślinnego i przygotowane prostymi metodami kulinarnymi, tak aby były jak najbardziej naturalne.
- Zaleca się spożywanie trzech posiłków dziennie, co daje wystarczający czas na zakończenie procesu trawienia. Ponadto dieta ajurwedyjska wymaga, aby ostatni posiłek, czyli wieczorny, był spożywany co najmniej dwie godziny przed snem.
- Posiłki powinny być spożywane świadomie, tzn. ze świadomością spożywanego pokarmu i jego właściwości. Dobre i powolne przeżuwanie oraz jedzenie zawsze w spokojnej i relaksującej atmosferze to również ważne wskazówki, dzięki którym jedzenie działa w sposób korzystny dla naszego zdrowia.
- Ilości są ważne również w diecie ajurwedyjskiej, która radzi, by jeść do syta i nie spożywać nadmiernych ilości, czyli nie jeść ciągle, dopóki nie ma się dość.
- Przepisy ajurwedyjskie opierają się na połączeniu różnych smaków, które powinny występować w każdej potrawie: słodki, słony, kwaśny. ….
Żywność w diecie ajurwedyjskiej
Jedzenie jest jednym z filarów ajurwedyjskiej koncepcji samego życia. Spożywanie pokarmów, które przynoszą nam najwięcej korzyści, przyczynia się do równowagi, zdrowia i dobrego samopoczucia w sobie i swoim otoczeniu. Choć dieta zawsze będzie zależała od dosha, to dominującymi pokarmami w diecie ajurwedyjskiej są:
- Sezonowe owoce i warzywa.
- Przyprawy i rośliny lecznicze.
- Pełne ziarna.
- Nasiona roślin strączkowych i kiełkujące ziarna.
- Mleko.
- Mięsa (zgodnie z dosha)
- Orzechy i nasiona.
- Herbaty ziołowe.
Źródło: https://www.pacz.pl – portal, w którym poznasz inne nietypowe diety i sposoby odżywiania.