1. ZAPLANUJ SWOJE ZAKUPY I HARMONOGRAM GOTOWANIA
Skoro masz rozpiskę, kiedy idziesz na siłownię, do kina czy do pracy, to dlaczego nie kiedy będziesz gotować? Bardzo często powstrzymujemy się przed zabraniem się do pracy z powodu lenistwa. „Po co, skoro mogę to zrobić później?”, a na końcu jest 11 w nocy i nadal nie dotknąłeś patelni.
Dlatego polecamy wyznaczyć sobie harmonogram gotowania i robienia zakupów. Dzięki temu trudniej będzie uniknąć odpowiedzialności.
Kiedy robić zakupy? Najlepiej robić to z samego rana (jeśli to możliwe), bo wtedy zazwyczaj jest największy wybór świeżych produktów. I gotuj, kiedy możesz, ale upewnij się, że możesz to zrobić bez uchylania się od odpowiedzialności. Dodatkowy trik: wybierz jeden dzień w tygodniu, aby ugotować wszystkie (lub prawie wszystkie) potrawy, które zamierzasz zjeść w następnie dni. Mimo że co tydzień będziesz spędzać tyle samo czasu na gotowaniu, będziesz musiała „podjąć wysiłek” tylko raz w tygodniu. Alternatywnym rozwiązaniem, zamiast gotowania, jest kupowanie gotowych dań. Zobacz, dlaczego warto korzystać z diety pudełkowej.
2. ZAINWESTUJ W WYSOKIEJ JAKOŚCI NACZYNIA
Chirurg nie używa do swoich operacji noży stołowych. Fryzjer nie obcina włosów nożycami do papieru, więc dlaczego używasz nieodpowiednich przyborów kuchennych?
Oczywiście są klasy i kategorie przyborów i być może nie chcesz wydawać na nie dużo pieniędzy. Zalecamy jednak posiadanie przynajmniej obieraczki, noży odpowiednich do warzyw, mięsa i chleba, patelni i garnków, które nie przywierają i SZYBKO reagują na ciepło. Z tymi kilkoma przyborami, które razem nie powinny być zbyt drogie, będziesz w stanie przygotować wysokiej jakości dania w bardzo krótkim czasie.
3. ZORGANIZUJ I ZAOPATRZ SWOJĄ SPIŻARNIĘ I LODÓWKĘ
Organizacja to podstawa. Twoja spiżarnia musi być zawsze dobrze zaopatrzona. To samo dotyczy twojej lodówki. Wyobraź sobie, że nie możesz znaleźć swoich jajek, schodzisz na dół, aby kupić więcej i nagle znajdujesz te, które kupiłeś dwa dni temu. Teraz masz ich za dużo i mogą się zepsuć! Możesz wykorzystać przestoje w kuchni (gdy czekasz np. na zagotowanie wody), by nieco uporządkować spiżarnię. Ponadto w przypadku lodówki istnieją pewne zalecenia, których należy przestrzegać, aby lepiej konserwować żywność.
4. PRZYGOTOWANIE I ZAMRAŻANIE
Zamrażarka w Twojej lodówce to cud współczesnego świata. Praktycznie każdą potrawę można umieścić w pojemniku, zamrozić i rozmrozić, zachowując jej smak i właściwości.
Dotyczy to zarówno gotowych posiłków, jak i składników. Z tego powodu dobrym zaleceniem jest krojenie warzyw i przechowywanie ich już pokrojonych. To samo dotyczy mięsa i ryb – czy pierś z kurczaka jest za duża? Poćwiartuj ją i włóż do zamrażarki!