Moda na zdrowe odżywianie się sprawia, iż wielu z nas coraz chętniej uwzględnia w swej diecie warzywa strączkowe. Są one źródłem wielu cennych dla zdrowia witamin i minerałów, a ciekawe przepisy sprawiają, że nasze menu staje się dzięki nim ciekawsze i bardziej urozmaicone. Wśród tych warzyw, dzięki którym nasza zdrowa dieta nabierze wyjątkowego charakteru, rolę bardzo ważną odgrywa soczewica. Jakie gatunki tego warzywa warto wybrać? Jakie przysmaki można z nich przygotować?
Jak gotować soczewicę?
Bez względu na to, po jaki rodzaj soczewicy sięgniemy, jej przygotowanie opierać się będzie na takich samych zasadach. Podstawa to odpowiednie gotowanie, a dokładniej – zachowanie odpowiednich proporcji pomiędzy ilością soczewicy, a zastosowanej wody. Jakiej zasady należy przestrzegać? Normą jest korzystanie z dwóch szklanek wody na jedną szklankę soczewicy. Ważne jest też unikanie solenia soczewicy na początku gotowania. Jeśli chcemy z tej przyprawy skorzystać, możemy ją dodać – ale dopiero na sam koniec gotowania. A jakie gatunki soczewicy mogą się pojawić na naszych talerzach?
Gatunki soczewicy
W naszych sklepach najczęściej pojawia się soczewica czerwona, jej obecność również najchętniej uwzględniają przepisy. Dlaczego? Bo ten gatunek soczewicy to proste i wygodne przygotowanie. Czerwona soczewica łatwo się rozgotowuje, dzięki czemu można uniknąć takich czynności, jak namaczanie. Szerokie są też możliwości wykorzystania tego rodzaju soczewicy w kuchni, gdyż sprawdza się ona rewelacyjnie zarówno jako składnik past kanapkowych, jak i farszów. Jest też cenionym składnikiem smacznych i pożywnych zup, nic więc dziwnego, że to właśnie tej rodzaj soczewicy może się pochwalić najszerszym gronem sympatyków. Większa sypkość jest z kolei najbardziej charakterystyczną cechą soczewicy zielonej – bardzo chętnie wykorzystywanej jako składnik w takich potrawach, jak sałatki. Soczewica żółta jest z kolei idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy cenią sobie łagodny smak. Ten gatunek soczewicy idealnie sprawdza się jako składnik kremów i delikatnych zup. A co z soczewicą brązową? Jej wyrazisty smak sprawia, że to właśnie po nią najchętniej sięgają przepisy na dania wegetariańskie. Z tej rośliny strączkowej można przygotować wspaniałe pasztety roślinne oraz kotlety wegańskie. Wprawdzie ten rodzaj soczewicy wymaga dość długiego gotowania, jednak efekty, jakie można osiągnąć, mogą zaskoczyć każdego miłośnika dobrej kuchni.
Soczewica to niezwykły składnik zdrowej diety oraz cenne wsparcie dla tych, którzy szukają ciekawej alternatywy dla mięsa. Liczne przepisy na dania z udziałem soczewicy i jej poszczególnych gatunków dają nam wiele nowych, wspaniałych możliwości, z których z pewnością warto skorzystać.
Soczewica to superfood. Stosunek ceny do jakości i składników odżywczych jest mistrzowski. Jedynie może powodować dolegliwości trawienne.