Makowiec jest jednym z najpopularniejszych polskich ciast. Szczególnie chętnie przygotowujeny go w okresie bożonarodzeniowym, na Wigilię ale także na Wielkanoc. Istnieją różnorodne przepisy i receptury na makowiec idealny – zarówno tradycyjny jak i z rozmaitymi dodatkami. W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszy się seromakowiec czyli połączenie sernika z makowcem. Innym chętnie wybieranym przepisem jest ten na makowiec po japońsku (połączenie wilgotnej masy makowej z jabłkami). Możemy wybrać także makowiec zawijany lub królewski (z dodatkiem bakalii). W poniższym przepisie ważną rolę odgrywają jabłka oraz kakaowa polewa. Jeśli zatem lubimy jeść ciasta, warto pokusić się o upieczenie makowca zgodnie z tą recepturą: sprawdzi się idealnie nie tylko w Święta ale także podczas przyjęć rodzinnych czy okolicznościowych imprez.
Składniki
Do przygotowania tego ciasta wykorzystamy następujące składniki: 200 g mielonego maku, szklanka mleka, 100 g masła, pięć jajek, szklanka drobnego cukru, osiem łyżek kaszy manny, pół kilograma jabłek, łyżeczka proszku do pieczenia oraz aromat migdałowy. Dodatkowo na polewę będą nam potrzebne: 100 g masła, sześć łyżek cukru oraz cztery łyżki kakao.
Przygotowanie
Zaczynamy od rozpuszczenia masła w rondelku, następnie dodajemy mleko i mak, całość zagotowujemy i mieszamy dokładnie. Studzimy.
Jabłka myjemy, obieramy i usuwamy gniazda nasienne po czym ścieramy na tarce o dużych oczkach.
Jajka ucieramy razem z cukrem. Dodajemy takie składniki jak proszek do pieczenia, aromat migdałowy, mak, jabłka oraz kaszę mannę. Całość mieszamy.
Przygotowujemy tortownicę: wykładamy pergaminem wcześniej wysmarowanym masłem. Powstałą masę wykładamy do formy. Pieczemy przez godzinę w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni C.
Przygotowujemy polewę: cukier zagotowujemy z czterema łyżkami wody, dodajemy masło, które rozpuszczamy na małym płomieniu a następnie zdejmujemy z ognia. Do otrzymanej masy wsypujemy kakao i mieszamy starannie – wszystkie składniki powinny idealnie się połączyć.
Wystudzone ciasto polewamy zimną polewą. Smacznego!